Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat škrábadlo či odpočívadlo pro kočku?

Kočky instinktivně škrábou měkké předměty ve svém teritoriu. Nehledě na to, zda se jedná o drahý gauč nebo koberec. Zabraňte jim v devastaci bytu a nabídněte jim lákavější alternativu – škrabadlo nebo odpočívadlo se škrabacími, herními a odpočinkovými plochami. Dobře zvoleným modelem nejenže uspokojíte její základní potřeby, ale navíc jí dopřejete klidné místo k pozorování světa, ke hře a k odpočinku.

Oblíbená jsou škrabadla ve tvaru stromu s herními prvky a odpočívadly

Typy a tvary škrabadel pro kočky

Škrabadlo pro kočky ve tvaru stromu

 • Jeden z nejoblíbenějších typů škrabadel, které svým vzhledem připomíná strom
 • Nabízí velké množství prvků – odpočívadla, závěsní hračky, provazy, tunely, boudičky apod.

Škrabadla pro kočky na zeď

 • Závěsná škrabadla jsou nenáročná na prostor, pouze se připevní na stěnu.
 • Do této kategorie se řadí mnoho typů, jsou to například rohová škrabadla, škrabací desky, poličky či rohože, zavěsit lze ale i škrabadlo ve tvaru stromu.

Škrabací válce

 • Velmi jednoduché a oblíbené.
 • Velké množství druhů, ať už obyčejné válce na podložce, ale existují i závěsné či obytné válce s domečky.
Škrabadlo ve tvaru stromu patří k nejoblíbenějším

Typy odpočívadel pro kočky

Pelíšky pro kočky

 • Podobné jako pelíšky pro pejsky, některé kočičí pelíšky lze použít i pro štěňátka.
 • Některé pelíšky jsou závěsné – lze je umístit například na topení či parapet.
 • Luxusní pelíšky pro kočky jsou ve tvaru malé boudy, kterou lze umístit na terasu či balkon.
 • Inteligentní pelíšky nabízí i termoregulaci – teplota v pelíšku se mění podle venkovních teplotních výkyvů, nebo ji můžete ovládat skrze aplikaci ve svém mobilním telefonu přesně podle potřeb vašeho mazlíčka.

Velmi oblíbenými typy odpočívadel jsou také domečky, koše, deky, kukaně nebo pohovky

Spací pytle

 • Jsou vhodné nejenom pro kočky, ale i pro pejsky nebo například fretky.
 • Poskytne mazlíčkovi skrýš před světem, ale lze jej i rozložit na deku
 • Vhodný na cesty.
Pelíšek si kočka často vybírá sama, ráda se ale schová před světem, proto jsou vhodné boudičky, které poskytnou dostatek soukromí. Postačí ale i obyčejná deka.

Na co se zaměřit při výběru

Hlavní požadavky

Základním odrazovým můstkem při výběru škrabadla či odpočívadla jsou vaše prostorové možnosti. Pokud máte malý byt nebo balkon, sáhněte po jednoduchém tyčovém nebo závěsném deskovém škrabadle bez odpočívacích ploch. Uspokojíte kočičí pudy a zároveň ušetříte místo. Jestliže máte naopak místa dostatek, dopřejte své kočce velké herní centrum alias odpočívadlo se škrabadly, kukaněmi a hračkami, které ji zabaví.

Při hledání toho pravého modelu berte v potaz také počet koček, které máte. Malé škrabadlo, s nímž se spokojí jedna kočka, nebude stačit skupině 2 až 3 koček. V případě, že chováte větší skupinu, pořiďte si velké škrabadlo nebo více malých, aby na jedno zvíře připadla minimálně jedna škrabací plocha. Předejdete zbytečným konfliktům.

Potřeby a návyky kočky 

Vedle svých potřeb a požadavků se zamyslete i nad těmi kočičími. Pozorujte, čím se vaše kočka baví a co ji zajímá. Nezanedbatelnou roli hraje i věk. Starší zvířata už nejsou tak aktivní a nehrají si tolik jako ta mladší. 

Čím mladší a hravější zvíře máte, tím zajímavější a větší by mělo odpočívadlo být. Aktivní mazlíčci ocení kočičí strom neboli vysoké odpočívadlo s několika škrabadly, různorodými vyvýšenými plochami, kukaněmi, tunely, hračkami a jedním či dvěma odpočívadly. Starším jedincům bude vyhovovat model s pelíšky a odpočinkovými místy v různých výškových úrovních, aby si mohli vybrat, zda chtějí pozorovat svět z bezpečí kukaně nebo se rozvalovat na otevřené odpočinkové ploše.

Proč kočka škrábe?

Škrábání má v kočičím životě hned několik funkcí. Slouží k očistě, ke hře a ke komunikaci. Kočka si škrábáním čistí drápy, odstraňuje z nich odumřelé vrstvy a brousí si je. Během škrábání se zvíře také protáhne, zabaví se a udržuje se v kondici. Rýhy, které po škrábání zůstávají, slouží spolu s vypuštěnými feromony ke komunikaci mezi kočkami. Šelmy si tak značkují teritorium a ukazují, kdo je v daném rajonu pánem.

Některé kočky rády drápou vertikálně, jiné horizontálně. Pokud vaši kočku fascinují koberce, pořiďte jí přízemní škrabadlo, ale rozhodně ne z kobercoviny, kočka pak nepozná rozdíl a mohla zničit právě koberec. Kočkám, které rády šplhají a při drápání se natahují vzhůru, kupte model s vysokým sloupem či deskou. Kočka potřebuje dostatek prostoru, aby se mohla natáhnout. 

Odpočinek je stejně důležitý jako aktivita

Materiál a kvalita zpracování

Nosná konstrukce odpočívadel a škrabadel může být z kartonu, ze dřeva nebo z dřevovláknitých desek MDF (medium density fibreboard = středně hustá vláknitá deska). Nejméně odolný je karton. Kočky ho svými ostrými drápy snadno rozškrábou a budete mít doma nepořádek. 

Na povrch odpočívadel se používá měkká textilie, nejčastěji plyš, jenž umožní kočkám zaseknout drápky a šplhat. 

Škrabací desky, sloupy a jiné prvky určené ke škrábání jsou většinou potaženy sisalovým provazem nebo úpletem. Sisal je drsný, připomíná kůru stromů a pro kočky je nesmírně lákavý. Zvířata mu dávají přednost před nábytkem a jiným vybavením domácnosti. 

Sisalová lana se vyrábí z agáve sisalové. Jsou 100% přírodní, biologicky odbouratelná a ekologická. Rychle schnou a jsou odolná proti usazování nečistot a množení roztočů.

Ale ne všechny kočky jsou stejné. Některým kočkám sisal nevyhovuje, zasekávají se jim do něj drápky, což zpomaluje drápání. Alternativou může být juta, koberec nebo přírodní dřevo. V ideálním případě by se měl materiál určený ke škrábání lišit od materiálů použitých v interiéru domu, aby kočka snáze rozlišila, na čem se může vybíjet a na čem nikoli.

U škrabadel/odpočívadel se zaměřte také na stabilitu. Ta může být zajištěna dostatečně širokou základnou nebo ukotvením ke zdi. Hlavně musí být natolik stabilní, aby vydržela i divoké kočičí skotačení, a nepřevrhla se. Vratké modely by mohly poranit jak členy domácnosti, tak kočku.

Design

Škrabadlo či odpočívadlo je poměrně výrazným prvkem v interiéru, a proto si dejte při výběru záležet i na designu, podobně jako byste vybírali nějaký kus nábytku. Na trhu najdete jednoduché modely i designové skvosty, jež poslouží jako zajímavý doplněk interiéru. Máte na výběr mezi rohovými modely, závěsnými policemi a kukaněmi, které rozmístíte po pokoji, a také kočičími stromy, jež se tyčí až ke stropu. Před nákupem si zkuste na zem rozložit noviny, abyste měli lepší představu, kolik místa vám škrabadlo zabere.

Škrabadlo by mělo ladit s interiérem bytu, ale můžete jej sladit i s barvou kožichu vaší kočky

Důležité parametry

Rozměry 

Rozměry jsou hodně variabilní. Záleží na typu a konstrukci. Rozměry se pohybují v následujícím rozmezí.

 • Závěsné škrabací desky: 10–35 cm × 40–50 cm. 
 • Škrabací sloupky: rozměr základny 30–60 × 30–60 cm, výška: 40–60 cm, průměr sloupku okolo 9 cm.
 • Šplhací stromy: rozměr základny 30–60 × 30–60 cm, výška: 100 až 270 cm.
 • Odpočívací/škrabací centra: mají rozměr základny až 140 × 100 cm a výšku přes 200 cm.

U svislých konstrukcí se zaměřte na rozměr základny. Ten by měl být vzhledem k výšce co největší, nebo by měla konstrukce nabízet možnost ukotvení do zdi. Kmen škrabadla by měl být alespoň o 10 cm vyšší než vaše kočka. Na trhu najdete i modely, které slouží výhradně k uchycení ke zdi, podobně jako police. 

Hmotnost

Hmotnost jednoduchých škrabacích desek je menší než 1 kg. Naopak velká hrací centra mohou vážit víc než 60 kg. Vyšší hmotnost značí větší odolnost a stabilitu, ale na druhou stranu se vám s nimi bude hůře manipulovat. Při nákupu těžkých modelů zvažte možnost výnosu do patra.

Nosnost

Informace o nosnosti v popisu produktu většinou nenajdete. Pokud však pořizujete škrabadlo/odpočívadlo pro větší kočku nebo skupinu koček, napište prodejci nebo výrobci a údaj si raději zjistěte. Přece jen kočky velkých plemen, jako jsou třeba mainská mývalí nebo ragdoll, mohou v dospělosti vážit víc než 10 kg, na což by nemuselo běžné odpočívadlo stačit. Nosnost je důležitá také u závěsných odpočívadel.

Závěsná odpočívadla šetří prostor

Rady a tipy

Údržba 

Sisalové části škrabadla používají kočky k broušení drápků. Postupně je tak opotřebovávají a rozškrabávají. Pokud dojde k porušení sisalové plochy, musíte ji znovu potáhnout sisalovým provazem nebo úpletem, popřípadě vyměnit za novou. Před nákupem škrabadla si zjistěte, zda jsou jednotlivé části vyměnitelné a kolik stojí ty nové. 

Běžně jsou k mání náhradní škrabací válce a desky. Pokud byste škrabací plochu nevyměnili, mohlo by škrabadlo přestat být pro kočku atraktivní a začala by si samovolně hledat nové cíle. V případě, že má odpočívadlo ve výbavě i pelíšek, měl by mít snímatelný potah.

Plyšové povrchy pravidelně vysávejte a přejíždějte lepicím válečkem na odstranění chlupů a jiných drobných nečistot. V případě invaze parazitů ho důkladně vystříkejte antiparazitním sprejem.

Správné umístění

Škrabadla a odpočívadla umístěte dál od nábytku, závěsů a záclon, které by zvíře lákaly k přeskakování či ke hře. Vyberte pro něj atraktivní místo s výhledem, aby kočka měla přehled o okolním dění.

Myslete na stabilitu. Kočky dokážou pořádně řádit a nestabilní odpočívadlo by mohly snadno převrhnout a tím zranit sebe, vás, nebo dokonce zničit vybavení domácnosti. Proto vybírejte modely s dostatečně širokou základnou. U těch, kde výška výrazně převyšuje šířku základny, se zajímejte o možnost ukotvení do zdi.

U okna bude mít kočka nejlepší výhled, dejte ale pozor na záclony a závěsy

Jak naučit kočku škrabadlo používat

Pokud se vaše kočka novému škrabadlu/odpočívadlu vyhýbá, přilákejte ji k němu pomocí šanty kočičí (Nepeta cataria), byliny, která kočky přitahuje. Šantu můžete koupit ve spreji nebo v sušené formě. 

Jako lákadlo může posloužit také oblíbená hračka. Hrajte si s kočkou kolem škrabadla, a když do něj zasekne drápy nebo na něj vyleze, pochvalte ji. Postup několikrát zopakujte.

Když nic z výše uvedeného nezabere, zamyslete se nad umístěním škrabadla/odpočívadla. Kočky chtějí mít přehled a rády škrábou viditelná místa. V případě, že jste jejich království odsunuli do zapadlého koutu bytu, budou ke škrábání vyhledávat jiná, viditelnější místa.

Je dobré naučit kočku na škrabadlo už od útlého věku. Koťátkům stačí pro začátek jen malá škrabadla s hracími prvky. Jak kočka poroste, můžete její hrací a odpočívací zónu dále rozšířovat.